Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Petícia

Vráťme detskú pohotovosť späť do Púchova! PETÍCIA za obnovenie detskej ambulantnej pohotovosti v Púchove Vytlačiť
 

banner.jpg

Od 1. júla 2019 prestala v púchovskej nemocnici s poliklinikou Zdravie fungovať detská pohotovosť alebo APS – ambulancia pohotovostnej služby pre deti a dorast. Bez možnosti využiť v prípade potreby služby detskej pohotovosti ostali nielen samotní Púchovčania, ale aj obyvatelia ostatných obcí okresu Púchov.

Napriek tomu, že mestu Púchov (do ktorého kompetencií nespadá zriadenie a fungovanie detskej pohotovosti) sa podarilo nájsť riešenie v spolupráci s NsP Považská Bystrica, výsledkom ktorého by bolo fungovanie detskej pohotovosti v Púchove v obmedzenom režime, prekážkou je platná legislatíva.

Mesto Púchov bezodkladne po nájdení tohto riešenia v polovici júna 2019 zaslalo na ministerstvo zdravotníctva žiadosť o legislatívnu výnimku. Naspäť prišla alibistická odpoveď, ktorá v sebe neobsahovala žiadny prísľub riešenia ani pomoci. 
Primátorka Púchova Katarína Heneková vtedy avizovala, že mesto sa nevzdá a naďalej bude hľadať všetky možné riešenia, aby sa detská pohotovosť do Púchova vrátila. Pretože je dôležité, aby mali Púchovčania takúto zdravotnú starostlivosť zabezpečenú.
Petícia za obnovenie detskej ambulantnej pohotovosti v Púchove je nádejou, že sa to aj vďaka vašej podpore podarí!    
 

Pätica členov petičného výboru (JUDr. Katarína Heneková - primátorka mesta Púchov, JUDr. Iveta Brindzová - prednostka Mestského úradu Púchov), Mgr. Rastislav Henek (poslanec VÚC Trenčín), MUDr. Eva Cígerová (pediatrička), Ján Prekop (starosta obce Beluša a štatutár Združenia obcí mikroregiónu Púchov) v sprievodnom liste adresovanom ministerstvu zdravotníctva uvádza:
"Mesto Púchov má takmer 18.000 obyvateľov a je zároveň okresným mestom zastrešujúcim 20 ďalších obcí s celkovým počtom obyvateľov okresu viac ako 44.000. Od 1. 7. 2019 bola V Púchove zrušená ambulantná pohotovostná služba (ďalej aj ako „APS“) pre deti a dorast, a to z dôvodu nedostatku kvalifikovaných lekárov. Pediatri, ktorí do 1. 7. 2019 zabezpečovali prostredníctvom PeDe, s. r. o. detskú pohotovosť vzhľadom na svoj vek (vysoko nad 60 rokov) nevládali zabezpečovať tieto služby v plnom rozsahu pevnej ambulantnej pohotovostnej služby. Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici by bola ochotná zabezpečovať tieto služby v Púchove ako doplnkovú ambulantnú pohotovostnú službu v zmysle § 8 a ods. 1 písm. b) zákona č. 576/2004 Z. z., a to aj z dôvodu zníženia zvýšeného náporu ošetrovaných detských pacientov v tejto nemocnici, nakoľko táto nemocnica v súčasnosti zabezpečuje APS pre deti a dorast pre dva okresy (považskobystrický a púchovský), ktorí spolu predstavujú takmer 110.000 obyvateľov.

V dôsledku nedostatku kvalifikovaných lekárov sa najmä menšie mestá respektíve menšie okresy dostávajú do situácie, že nemôžu zabezpečiť poskytovanie plnohodnotnej pohotovostnej ambulantnej služby. Už v súčasnosti nemá každý okres ambulanciu pevnej ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých alebo pre deti a dorast a situácia sa pravdepodobne bude zhoršovať, preto považujeme za riešenie, aby bolo možné so súhlasom organizátora poskytovať doplnkovú ambulantnú pohotovostnú službu aj v inom spádovom území a tak zabezpečiť lepšiu dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby."

 

TEXT PETÍCIE, ktorú môžete podporiť svojím podpisom aj vy:

My, podpísaní občania touto petíciou žiadame Ministerstvo zdravotníctva SR, aby iniciovalo zmenu príslušnej legislatívy tak, aby poskytovateľ ambulantnej pohotovostnej služby mohol poskytovať doplnkovú ambulantnú pohotovostnú službu aj v inom spádovom území.

Žiadame o zmenu § 8 a ods. 12 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov tak, aby organizátor ambulantnej pohotovostnej služby mohol poskytovať doplnkovú ambulantnú pohotovostnú službu nielen v spádovom území, v ktorom sa nachádza pevný bod, pre ktorý má vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých alebo pevný bod, pre ktorý má vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast aj v inom spádovom území.“

 

Petičné hárky pripravené k podpisu nájdete na Mestskom úrade Púchov (pri vstupe na informáciách).

Petíciu môžete podporiť aj online:
www.peticie.com/peticia_za_obnovenie_detskej_ambulantnej_pohotovosti_v_puchove


 

Počet videní: 574


 
ÚvodÚvodná stránka