Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Opytovatelia štatistického úradu sa musia v domácnostiach ohlásiť pred návštevou listom Vytlačiť
 

statisticke_zistovanie.jpg

Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚSR) ohlásil od 1. júla ďalší prieskum v domácnostiach v rámci Európskeho zisťovania o zdraví, ktoré sa bude týkať aj tých púchovských. Keďže sa v nedávnej minulosti v Púchove vyskytol prípad, keď sa za štatistického opytovateľa podľa všetkého vydával podvodník, na mieste je opatrnosť.
 

Z tohto dôvodu mesto Púchov požiadalo ŠÚSR o bližšie a konkrétne informácie o tom, ako štatistické zisťovanie prebieha a čo je potrebné, aby o ňom občania vedeli.

„Cieľom zisťovania Európskeho zisťovania o zdraví (EHIS) je prostredníctvom štatistických údajov a indikátorov zdravia získať obraz o zdravotnom stave obyvateľstva, využívaní zdravotnej starostlivosti a determinantoch, ktoré zdravie obyvateľstva Slovenskej republiky významne ovplyvňujú. Osoby, ktoré sa zúčastnia zberu údajov, sú podľa zákona č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov viazané mlčanlivosťou o všetkých zistených skutočnostiach.

Každá vybraná domácnosť dostane pred samotnou návštevou opytovateľa ŠÚSR oficiálny list, v ktorom bude uvedené meno opytovateľa, predpokladaný dátum a hodina návštevy opytovateľa. V liste je uvedený aj telefonický a mailový kontakt na opytovateľa ako aj kontakt na príslušného vedúceho oddelenia (v prípade Púchova je to vedúca oddelenia zberu údajov z terénnych zisťovaní v Trenčíne).  Na základe tohto listu si môže obyvateľ overiť, že ide o oficiálne štatistické zisťovanie, overiť si, že opytovateľ je skutočne zamestnancom ŠÚSR a ide o oficiálne štatistické zisťovanie v zmysle zákona. Taktiež si môže oslovená domácnosť dohodnúť s opytovateľom iný, vhodnejší termín návštevy.

Opytovatelia ŠÚSR sa snažia vykonávať každé zisťovanie tak, aby čo najmenej zaťažovali vybrané osoby alebo domácnosti. Napriek tomu musí domácnosť počítať s tým, že samotné zisťovanie zaberie určitý čas, ktorý môže byť  rôzny podľa veku a prípadných zdravotných problémov respondenta. Celé zisťovanie je zamerané na zdravotný stav, ochorenia a chronické zdravotné problémy a obmedzenia, využívanie ústavnej, ambulantnej starostlivosti, stravovacích návykoch, fajčenia a konzumácie alkoholu, sociálnej opory a prípadného zdravotného postihnutia. V zmysle zákona je domácnosť alebo osoba povinná poskytnúť požadované údaje, opytovateľa však nemusí vpustiť do domácnosti – môže mu poskytnúť požadované údaje na chodbe, pred domom, bytom alebo na inom mieste, podľa dohody s opytovateľom. Opytovateľ sa respondentovi identifikuje poverením opytovateľa, prípadne služobným preukazom zamestnanca ŠÚSR.“

logo_SUSR.png

Autor: tm 


 
 

dnes je: 22.7.2019

meniny má: Magdaléna

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka