Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Folkloristi z Váhu majú v lete napilnoVytlačiť
 

Folklorny_Puchov.JPGMesto Púchov i Slovensko reprezentovali v Bielorusku, vo Východnej, teraz sú vo Francúzsku, čakajú ich ešte Končiny na Mojtíne, Jánošíkove dni v Terchovej a v závere leta festivaly na Morave. Toto sú v skratke vymenované letné festivalové potulky Folklórneho súboru Váh, ktorý funguje pod krídlami mestskej spoločnosti Púchovská kultúra.  
 

Hneď na prelome mesiacov jún a júl folkloristi z Váhu vycestovali ako delegácia mesta Púchov na návštevu družobného bieloruského mesta Bobrujsk, „kde sme reprezentovali mesto a slovenský folkór na bohato obsadenom medzinárodnom festivale s účinkujúcimi z celého sveta s názvom Vienok družby,“ hovorí Martin Rosina, manažér a tanečník Folklórneho súboru (FS) Váh.
 

FS Váh ako účinkujúci nechýbal ani na jednom z najznámejších a najprestížnejších slovenských folklórnych megafestivalov, ku ktorých Východná rozhodne patrí. Púchovský pozdrav vo Východnej niesol názov „Z dolín Javorníkov“.
 

„Uplynulú júlovú nedeľu sme sa zasa prezentovali v galaprograme na Bačovských dňoch v Oravskej Malatinej,“ uvádza Martin Rosina. V týchto dňoch folkloristi z Váhu účinkujú na festivale „Folklore et Partage” vo francúzskom Montreale, kde odprezentujú slovenský folklór spolu s prvkami, ktoré sú zapísané do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva: fujary a rífovej píšťaly. Vycestovanie púchovského súboru v tomto prípade podporil aj Fond na podporu umenia.


„Prvú augustovú sobotu nás čaká kombo (dve vystúpenia v jeden deň, pozn. aut.) v podobe doobedňajšieho vystúpenia na multižánrovom festivale Končiny na Mojtíne, ktorý organizujú naši kamoši z Občianskeho združenia Mŕtva kosť a večer sa predstavíme aj na populárnych Jánošíkových dňoch v Terchovej. Koniec augusta máme tiež perný: 24. 8. cestujeme na Moravu do Frenštátu pod Radhoštem a na posledný prázdninový víkend sa nám rysuje ďalšia akcia, dostali sme pozvánku na Medzinárodný folklórny festival Brno,“ uzatvára manažér FS Váh.

Autor: tm


 
 
ÚvodÚvodná stránka