Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu vodorovná

Okolie Púchova

Okolie Púchova

KÚPELE NIMNICA

Kúpele Nimnica sú najmladšie kúpele na Slovensku pri slanom alkalicko-zemito-uhličitom prameni s čiastočným obsahom jódu. Prameň bol náhodne nájdený pri stavbe Nosickej priehrady v roku 1952. Od roku 1959 sa tu v štyroch liečebných domoch liečia nešpecifické ochorenia dýchacích ciest a chorôb z poruchy látkovej výmeny. Centrom liečebných procedúr je moderná budova balnoterapie. Atraktivitou je vodná nádrž Priehrady mládeže. Turistický chodník vedie na výhľadový vrch Holíš, pod ktorého úpätím je salaš.

 

BELUŠSKE SLATINY

Rekreačné a turistické stredisko asi 10 km od Púchova. Tesne po prvej svetovej vojne tu vybudovali kúpele. V kúpeľoch sú celkovo tri zemito-sírnaté pramene na liečenie reumatických, vnútorných a kožných ochorení. V Belušských Slatinách sú možnosti na oddych a rekreáciu, čo umožňujú ubytovacie zariadenia s kompletnými službami.

 

MOJTÍN

Horská obec leží v Zliechovskej hornatine asi 18 km východne od Púchova. V blízkosti obce bolo odkryté púchovské osídlenie z laténskej doby. Pochádzal odtiaľto známy „cisársky večný vojak“ Jozef Škultéty-Gabriš, ktorý bojoval celé desaťročia v armádach habsburských panovníkov. V neoklasicistickom kostole z roku 1858 sú obrazy od J.B.Klemensa z 19.storočia.Dnes sú v obci bohaté možnosti športového využitia, lyžiarske vleky a východisko na viacero turistických chodníkov.

 

LYSÁ POD MAKYTOU

Obec na styku Bielych Karpát a Javorníkmi v hornej časti Bielovodskej doliny, asi 14 km severozápadne od Púchova. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1471, kedy patrila panstvu Lednica.V obci stojí klasický kostol, ktorý začali stavať v roku 1800 a dokončili v roku 1842.Zaujimavosťou je zvon z roku 1776 prenesený sem zo zoborského kláštora. Z obce vychádza značkovaná turistická trasa na 922 metrov vysoký vrch Makyta, ktorý dominuje celému okoliu.

 

LAZY POD MAKYTOU

Obec 22 km od Púchova dlhá cca 7 km. Má viacero osád – Dubková, Potok, Rieka, Tisové, Mladoňov, Čertov, s dobrými lýžiarskymi terénmi, Makytka – najvyššie položená osada Lazov. Z Čertova je východisko na viacero turistických chodníkov. K najkrajším patrí chodník po hrebeni Javorníkov cez Portáš. V zime sa táto oblasť mení na vyhľadávané lyžiarske stredisko s viacerými lyžiarskymi vlekmi.

 

LEDNICKÉ ROVNE

Ležia 10 km juhozápadne od Púchova.V roku 1892 tu založil Jozef Schreiber skláreň. Od jej založenia sa stále rozširovala a výrobky dnešného závodu sa prezentujú čoraz viac za hranicami Slovenska. Návštevníkov Lednických Rovní v prvom rade zaujme krásny barokový kaštieľ, zrekonštruovaný v roku1860 v romantickom slohu, v ktorom sa v súčasnej dobe nachádza Slovenské sklárske múzeum. Okolo neho sa rozprestiera park s botanickou záhradou s rozlohou 20 hektárov, v ktorom sa nachádzajú domáce aj cudzokrajné dreviny. Okolie Lednických Rovní poskytuje množstvo nenáročných turistických trás. Medzi najznámejšie patria výlety k zrúcanine hradu Lednica a k Lednickému bradlu - chránenému prírodnému výtvoru (nad obcou Lednica).


 
ÚvodÚvodná stránka